Staff Profiles
We have an incredible team of faculty members at Canadian International School of Hong Kong. Our staff are passionate about inspiring academic and personal growth in students by encouraging inquiry, and stimulating creativity and innovation. Our faculty come to us from around the world and are experienced in teaching the International Baccalaureate and Ontario Secondary School curriculums. Take a moment to learn more about our amazing team of educators by clicking on the tabs below.
Lower School
- Early Years 1
- Early Years 2
- Preparatory
- Grade 1
- Grade 2
- Grade 3
- Grade 4
- Grade 5
- Chinese Studies
- Digital Literacy
- Inclusion Team
- Physical Education
- schoolwide
- Visual & Performing Arts
Early Years 1
Katrielle Mehmet
EY1A-IN(pm) & EY2A-IN(am) International Teacher
Alice Woo
EY1A-IN(pm) & EY2A-IN(am) Educational Assistant
Jenny Tseng
EY1A-IN(pm) & EY1A-BL(am) Educational Assistant
Alyson Goldby
Learning Leader/EY1A-BL(am) & EY1B-BL(am/pm) English Teacher
Winnie Au
EY1A-BL(am) & EY1B-BL(am/pm) Educational Assistant
Natalie Lau
EY1B-BL(am) & EY1B-BL(pm) Educational Assistant
Eddie Hui
EY1A-BL(pm) & EY1B-BL(am/pm) Chinese Teacher
Sandy Lo
EY1A-BL(pm) & EY1B-BL(am/pm) Educational Assistant
Early Years 2
Yvonne Leung
EY2A-BL(pm) & EY2B-BL(am/pm) English Teacher
Maria Ho
EY2A-BL(pm) & EY2B-BL(am/pm) Educational Assistant
Rachel Lee
Learning Leader/EY2A-BL(pm) & EY2B-BL(am/pm) Chinese Teacher
Bethany Wong
EY2A-BL(pm) & EY2B-BL(am/pm) Educational Assistant
Kellie Mann
EY2C-BL(full-day) & EY2D-BL(full-day) English Teacher
Vivienna Deng
EY2C-BL(full-day) & EY2D-BL(full-day) Educational Assistant
Lusi Tjong
EY2C-BL(full-day) & EY2D-BL(full-day) Educational Assistant
Nancy Miao
EY2C-BL(full-day) & EY2D-BL(full-day) Chinese Teacher
Jessica Hua
EY2C-BL(full-day) & EY2D-BL(full-day) Educational Assistant
Fiona Zheng
EY2C-BL(full-day) & EY2D-BL(full-day) Educational Assistant
Preparatory
Ashley Bowkett
Prep A & B English Teacher
Eleanor Brooks
Prep A & B Educational Assistant
Annie Yip
Learning Leader/Prep A & B Chinese Teacher
Yanny Yan
Prep A & B Educational Assistant
Braedon Sharp
Learning Leader/Prep C & D English Teacher
Fiona Cheung
Prep C & D Educational Assistant
Susan Gong
Prep C & D Chinese Teacher
Mia Yang
Prep C & D Educational Assistant
Alexis Cherniak
Prep E Teacher
Joyce Ho
Prep E Educational Assistant
Grade 1
Rebecca Tupling
Grade 1A Teacher
Namrata Sahoo
Grade 1A Educational Assistant
Jennifer Salvador
Grade 1B Teacher
Marcia Sun
Grade 1B Educational Assistant
May Fung
Grade 1C Teacher
Naomi de Alwis
Grade 1C Educational Assistant
Deborah Pih
Learning Leader/Grade 1D Teacher
Jey Pies
Grade 1D Educational Assistant
Rachel Rendall
Learning Leader of Student Life/Grade 1E Teacher
Yu Luo
Grade 1E Educational Assistant
Grade 2
Kayleigh Adams
Grade 2A Teacher
Madeleine Tang
Grade 2A Educational Assistant
William Ramirez
Grade 2B Teacher
Clarita Regina
Grade 2B Educational Assistant
Tim Brown
Grade 2C Teacher
Shana Gurung
Grade 2C Educational Assistant
Aisling Connolly
Learning Leader/Grade 2D Teacher
Windy Wong
Grade 2D Educational Assistant
Sibila Boyko
Grade 2E Teacher
Jenny Joo
Grade 2E Educational Assistant
Grade 3
Michael Jack
Grade 3A Teacher
Shyla Ang
Grade 3A Educational Assistant
Sara Kakoske
Grade 3B Teacher
Jolly Leung
Grade 3B Educational Assistant
Ryan Scott
Grade 3C Teacher
Amandeep Brar
Grade 3C Educational Assistant
Karishma Purswaney
Grade 3D Teacher
Viola Li
Grade 3D Educational Assistant
Natalie Pretty
Learning Leader/3E Teacher
Karen Hickey
Grade 3E Educational Assistant
Grade 4
Thomas Man
Grade 4A Teacher
Ann Owen
Grade 4B Teacher
Keren Glazier
Grade 4C Teacher
Pam Reverman
Learning Leader/Grade 4D Teacher
Danielle de St Jorre
Grade 4E Teacher
Bharati Munshi
Grade 4 Educational Assistant
Grade 5
Gioia Sloane
Grade 5A Teacher
Robert Minor
Grade 5B Teacher
Ryan Grant
Grade 5C Teacher
Holly Costner
Grade 5D Teacher
Winnie Wong
Learning Leader/Grade 5E Teacher
Rashi Shah
Grade 5 Educational Assistant
Chinese Studies
Vera Chen
Learning Leader/Chinese Teacher
Olivia Feng
Chinese Teacher
Geoff Ko
Chinese Teacher
Serena Law
Chinese Teacher
Ina Li
Chinese Teacher
Lisa Lin
Learning Leader/Chinese Teacher
Peihua Liu
Chinese Teacher
Sarah Peng
Chinese Teacher
Sandy Tse
Chinese Teacher
Michelle Zhang
Chinese Teacher
Charlotte Zhou
Chinese Teacher
Yvonne Cheng
Chinese Educational Assistant
Monfea Pan
Chinese Educational Assistant
Frances Ren
Chinese Educational Assistant
Giggle Tan
Chinese Educational Assistant
Aurora Yang
Chinese Educational Assistant
Lareina Yang
Chinese Educational Assistant
Digital Literacy
Saloni Anandpara
Educational Assistant Robotics & Coding
Makky Fung
Digital Literacy Learning Leader
Inclusion Team
Shelly Chutke
Guidance Counsellor
Tina Nakova
Guidance Counsellor
Gillian McGowan
Inclusion Teacher
Lisa Pirie
Inclusion Teacher
Emily Wong
Learning Leader/Inclusion Teacher
Divya Gurung
Inclusion Team Educational Assistant
Physical Education
Joanne Siu
EY/Prep Bilingual Chinese PA/VA/PE Teacher
Marc Steiner
Physical Education Teacher
Justin Wah
Physical Education Teacher
Victoria Zhang
EY/Prep Bilingual Chinese PA/VA/PE Teacher
schoolwide
Natalie Ross
Leader of Mathematics & Science Innovation
Visual & Performing Arts
Kimberly Butler
Department Head/Performing Arts Teacher
Ashley Benusa
Performing Arts Teacher
Mona Cheng
Visual Arts Teacher
Stephanie Hudswell
Visual Arts Teacher
Joanne Siu
EY/Prep Bilingual Chinese PA/VA/PE Teacher
Victoria Zhang
EY/Prep Bilingual Chinese PA/VA/PE Teacher
Natalie Lui
Visual Arts Educational Assistant
Joey Repayo
Performing Arts Educational Assistant
Upper School
- Grade 6
- Grade 7
- Grade 8
- CAS
- Chinese Studies
- Design & Technology
- Drama & Film Studies
- English
- Guidance
- Humanities
- Learning Support
- Math
- Music
- Physical Education
- Romance Languages
- Sciences
- Theory of knowledge
- Visual Arts
Grade 6
Christina Lin
Math, Science & Grade 6A Homeroom Teacher
Mark Henry
English, Humanities & Grade 6B Homeroom Teacher
Kayla Deasley
Math, Science & Learning Leader/Grade 6C Teacher
Branden Watts
English, Humanities & Grade 6D Homeroom Teacher
Natalie Bahen
English, Humanities & Grade 6E Homeroom Teacher
Kenny Xiao
Math, Science & Grade 6F Homeroom Teacher
Shruti Chandak
Transition Years Educational Assistant
Joy Tan
Transition Years Educational Assistant
Grade 7
Daniel Wong
English, Humanities & Grade 7A Homeroom Teacher
Ryan Kirchner
Math, Science & Learning Leader/Grade 7B Teacher
Janice Doiron
English, Humanities & 7C Homeroom Teacher
TJ Rydeen
Math, Science & Grade 7D Homeroom Teacher
Joshua Lee
English, Humanities & Grade 7E Homeroom Teacher
Jordan Rear
Math, Science & Grade 7F Homeroom Teacher
Shruti Chandak
Transition Years Educational Assistant
Joy Tan
Transition Years Educational Assistant
Grade 8
Theresa Hull
Literacy Specialist & Grade 8A Homeroom Teacher
David Larson
Design & Grade 8A Homeroom Teacher
Rachel Kirchner
Math Specialist & Grade 8C Homeroom Teacher
Anh Nguyen
French & Grade 8D Homeroom Teacher
Sandra Gee
Learning Support Teacher & Grade 8E Homeroom Teacher
Shruti Chandak
Transition Years Educational Assistant
Joy Tan
Transition Years Educational Assistant
CAS
Gregg Lee
CAS Coordinator & Humanities Teacher
Chinese Studies
Miyan Zhang
Chinese Studies Department Head & Teacher
Cecilia Wang
Chinese Studies Department Head & Teacher
Echo Cai
Chinese Teacher
Lu Chen
Chinese Teacher
Irene Gu
Chinese Teacher
Joanna Huang
Chinese Teacher
Luna Lu
Chinese Teacher
Emily Wang
Chinese Teacher
Boris Wong
Chinese Teacher
Christina Wu
Chinese Teacher
Shan Shan Yang
Chinese Teacher
Zoe Zhou
Chinese Teacher
Design & Technology
Saeed Rahman
Design & Technology Department Head
Edward Bruce
Film Studies & Design Teacher
David Larson
Design & Grade 8A Homeroom Teacher
Isabel Law
Design Teacher
Aaron Metz
Design Teacher
John Stringer
Digital Literacy Coordinator & Design Teacher
Drama & Film Studies
Juliette O’Brien
Drama, Theatre & Film Department Head
Edward Bruce
Film Studies & Design Teacher
Kayla Cayabyab
Drama Teacher
Agnes Sarreal
Drama Assistant
English
Allen Mitchell
English Department Head
Natalie Bahen
English, Humanities & Grade 6E Homeroom Teacher
Hannah Bailey
English & ToK Teacher
Cory Borisko
English & ToK Teacher
Bobbie Bumgarner
Head of Grade 10, English & Humanities Teacher
Janice Doiron
English, Humanities & 7C Homeroom Teacher
Brittany Gaetan
English Teacher
Sheila Korol
English Teacher
Graham Noble
English Teacher
Daniel Wong
English, Humanities & Grade 7A Homeroom Teacher
Mark Henry
English, Humanities & Grade 6B Homeroom Teacher
Joshua Lee
English, Humanities & Grade 7E Homeroom Teacher
Branden Watts
English, Humanities & Grade 6D Homeroom Teacher
Guidance
Shelagh Hockley
Department Head and Guidance Counsellor (Grade 9-12)
Rob Aldridge
University Counsellor
Jaren Folden
Head of Grade 9 & University Counsellor
Kathleen Lee
Guidance Counsellor (Grade 6-8)
Katie Salter
Guidance Counsellor (Grade 9-12)
Anthony Steinruck
Guidance Counsellor (Grade 6-8)
Stephanie Young
Guidance Counsellor (Grade 9-12)
Martin Kwok
University Counsellor
Humanities
Isabelle Shortt
Humanities Department Head
Natalie Bahen
English, Humanities & Grade 6E Homeroom Teacher
Bobbie Bumgarner
Head of Grade 10, English & Humanities Teacher
Jane Clarke
Humanities & Civics Teacher
Janice Doiron
English, Humanities & 7C Homeroom Teacher
Mark Henry
English, Humanities & Grade 6B Homeroom Teacher
Gregg Lee
CAS Coordinator & Humanities Teacher
Joshua Lee
English, Humanities & Grade 7E Homeroom Teacher
Kirk Kahu
Careers, Civics & Economics Teacher
Dave Perry
Extended Essay Coordinator & Humanities Teacher
Jeremy Power
Head of Grade 11, Humanities & TOK Teacher
Stephen Smeed
Humanities Teacher
Kenneth Tang
Business & Economics Teacher
Christopher Tyrrell
TOK Department Head & Humanities Teacher
Branden Watts
English, Humanities & Grade 6D Homeroom Teacher
Alex Wright
Humanities Teacher
Learning Support
Andrew Bumgarner
Learning Support Coordinator
Sandra Gee
Learning Support Teacher & Grade 8E Homeroom Teacher
Theresa Hull
Literacy Specialist & Grade 8A Homeroom Teacher
Rachel Kirchner
Math Specialist & Grade 8C Homeroom Teacher
Math
Beata Patlewicz
Math Department Head
Mona Amrithraj
Math Teacher
Kayla Deasley
Math, Science & Learning Leader/Grade 6C Teacher
Elisabeth Gussow
Math Teacher
Ryan Kirchner
Math, Science & Learning Leader/Grade 7B Teacher
Christina Lin
Math, Science & Grade 6A Homeroom Teacher
Matt McCormick
Math Teacher
Jamie Ng
Math & Science Teacher
Jordan Rear
Math, Science & Grade 7F Homeroom Teacher
TJ Rydeen
Math, Science & Grade 7D Homeroom Teacher
Lucy Sadler
Math Teacher
Christopher Young
Math Teacher
Kenny Xiao
Math, Science & Grade 6F Homeroom Teacher
Steven Zhang
Math & Science Teacher
Yolanda Zhang
Math Teacher
Music
Liam O'Toole
Music Department Head
Jessica Keider
Music Teacher
Scott Evans
Music Educational Assistant
Physical Education
Iain Shortt
Health & Physical Education Department Head
Kathryn Clouthier
Physical Education & Learning Leader
Jon Kavanagh
Physical Education Teacher
Kadie Riverin
Physical Education Teacher
Nicholas Vidotto
Physical Education Teacher
Laurent Villemeur
Physical Education Teacher
Sean Ng
Physical Education Assistant
Romance Languages
Virginia Castro
Romance Languages Department Head & Spanish Teacher
Maurice Broschart
French Teacher
Olivier de Sales
French Teacher
Désirée Fa
French Teacher
Anh Nguyen
French & Grade 8D Homeroom Teacher
Stephanie Perrault
French & Grade 8B Homeroom Teacher
Julie Rieu
French Teacher
Sciences
Darrell Sharp
Science Department Head
Denise Berry
Science Teacher
Julie Cook
Whole School Curriculum Coordinator & Middle Years Programme Coordinator
Kayla Deasley
Math, Science & Learning Leader/Grade 6C Teacher
Alissa Krochenski
Sustainability Coordinator & Science Teacher
Ryan Kirchner
Math, Science & Learning Leader/Grade 7B Teacher
Eric Lai
Science Teacher
Claire Lim
Science Teacher
Jamie Ng
Math & Science Teacher
Lesia Pringle
Science Teacher
TJ Rydeen
Math, Science & Grade 7D Homeroom Teacher
Kevin Smith
Science & TOK Teacher
Steven Zhang
Math & Science Teacher
Christina Lin
Math, Science & Grade 6A Homeroom Teacher
Jordan Rear
Math, Science & Grade 7F Homeroom Teacher
Kenny Xiao
Math, Science & Grade 6F Homeroom Teacher
Theory of knowledge
Christopher Tyrrell
TOK Department Head & Humanities Teacher
Hannah Bailey
English & ToK Teacher
Cory Borisko
English & ToK Teacher
Jeremy Power
Head of Grade 11, Humanities & TOK Teacher
Kevin Smith
Science & TOK Teacher
Visual Arts
Vanessa Lucas
Visual Arts Department Head
Amy Atkinson
Visual Arts Teacher
Michelle Wang
Visual Arts Teacher
Iris Chang
Visual Arts Assistant
Debbie Cheung
Visual Arts Educational Assistant
Schoolwide
IB Coordinators
Steve Brown
Primary Years Programme Coordinator
Julie Cook
Whole School Curriculum Coordinator & Middle Years Programme Coordinator
Brian Hull
Diploma Programme Coordinator & Head of Grade 12
Schoolwide
Ivy Chan
Full Time Supply Teacher
Tim Conroy-Stocker
School Psychologist
Vivian Fung
Robotics & Coding Teacher
Darren McHugh
Head of Aquatics
Geoff Slade
Athletics Director
Library
Heather Jablonowski
Head of Library
Ashanti Mayes
Teacher Librarian
Suzanne McCluskey
Teacher Librarian